Fundacja Age Hub powstała w Warszawie 2017 roku.
Działamy wyłącznie w celu niwelowania deficytów kompetencji cyfrowych w społeczności osób starszych. Jest to grupa obecnie dziesięciomilionowa i wciąż rosnąca, a jednocześnie najbardziej wykluczonej cyfrowo. Dostępne dane krajowe i europejskie wskazują, że nawet 3/4 osób 60+ zamieszkałych w Polsce jest pierwotnie lub wtórnie wykluczonych cyfrowo. Ponad 5 mln seniorów i seniorek zamieszkałych w Polsce nigdy korzystało z sieci, a kolejne miliony robi to na podstawowym poziomie. Wciąż niespełna 2 miliony seniorów i seniorek korzysta z sieci względnie swobodnie, użytkują narzędzia cyfrowe w różnych obszarach funkcjonalnych. Wynik ten jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej.
Wykluczenie cyfrowe osób starszych wzmacnia ich osamotnienie i wpływa na realne obniżenie jakości życia w wielu wymiarach. Wykluczenie cyfrowe ogranicza możliwości pozyskiwania informacji, rozwijania zainteresowań, nawiązywania relacji. Negatywnie wpływa na jakość życia w wymiarze ekonomicznych, utrudnia załatwianie spraw administracyjnych, ogranicza uczestnictwo w kulturze. Brak kompetencji cyfrowych w bezpośredni sposób negatywnie wpływa na jakość życia osób starszych, w tym ich kondycję psycho-fizyczną. Tymczasem dostępne badania wskazują, że w bliskiej perspektywie czasu nawet 3 miliony osób 60, 70 czy 80+ chciałoby nabyć lub rozbudować swoje kompetencje cyfrowe. Niestety, ogromna większość z nich nie znajduje w swoich miejscach zamieszkania dostępnej oferty kursów czy doradztwa.
Nasza organizacja powstała po to by umożliwiać osobom starszym rozwój kompetencji cyfrowych w ramach różnych metod i formatów działań edukacyjnych dopasowanych do indywidualnych potrzeb.
Przeszkoliliśmy w ramach regularnych kursów grupowych ponad 5 600 osób, z czego 3 500 to osoby , które dzięki naszej ofercie weszły w cyfrowy świat w ramach szkoleń od zera. Nasze programy były finansowane ze środków ministerstw, samorządów regionalnych, lokalnych gmin, a także ze środków unijnych i korporacyjnych. Do naszych partnerów/sponsorów należeli m. in. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Narodowy Instytut Wolności, Urząd m. st. Warszawy, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Fundacja Pro Cultura, Fundacja Zaczyn, Huawei Polska, Benefit System, Tpay oraz ponad 50 lokalnych JST i NGO.
Zwiększyliśmy kompetencje cyfrowe ponad 10 000 niepowtarzalnych osób 60+, które wzięły udział w organizowanych przez nas 220 lekcjach tematycznych realizowanych stacjonarnie – w konwencji klubowych spotkań dedykowanych wybranym funkcjonalnościom, a także w formule zajęć online – prowadzonych na zamkniętych i otwartych platformach.
Stworzyliśmy materiały metodologiczne użytkowane w 180 instytucjach – scenariusze, poradniki, tutoriale udostępnialiśmy bezpłatnie, na otwartej licencji każdemu chętnemu trenerowi i instytucji szkolącej. Ponadto w latach 2018-2022 objęliśmy programami szkoleniowymi, rozwojowymi i mentoringowymi 39 trenerów lokalnych, którzy wcześniej nigdy nie pracowali z seniorami.
Jako pierwsza organizacja wdrożyliśmy szerokie programy edukacji cyfrowej z użyciem smartfonów – urządzeń, które są dziś głównymi narzędziami użytkowania internetu przez osoby starsze, ale były pomijane w działaniach edukacyjnych w zasadzie do zakończenia COVIDu i wciąż jeszcze nie są powszechne. Jesteśmy też liderami w przybliżaniu seniorom tematów sztucznej inteligencji i innych zjawisk i funkcjonalności, które powinni poznać by w pełni wykorzystać technologię dla swoich potrzeb.
Zrealizowaliśmy skuteczne, masowe kampanie edukacyjne adresowane do seniorów. Program edukacyjny „Zapytaj Magdę” emitowany na Facebooku w latach 2020-2021 miał ponad 1 milion odsłon, a poprzez wydawnictwa drukowane dotarliśmy do ok. 0,5 mln osób. Regularnie upowszechniamy kampanie edukacyjne i społeczne własne i partnerów, a głównym kanałem są dla nas social media i lokalne instytucje.
Dotarliśmy bezpośrednio do ponad 1000 decydentów mających wpływ na tworzenie rozwiązań w zakresie edukacji cyfrowej osób starszych. Występujemy na konferencjach, jesteśmy obecni w ciałach doradczych (np. radzie Polityki Senioralnej), na komisjach sejmowych. Konsultujemy programy, opracowujemy badania, publikujemy raporty. Upowszechniamy działania w obiegu osób decyzyjnych i w mediach. Jesteśmy obecni na najważniejszych wydarzeniach i w lokalnych samorządach.